Gå til indhold
Åbent engområde på øen Møn under en lys himmel

Vejret på Møn

Klima og bedste rejsetid. Månedsværdier fra DMI, sæsontider for GeoCenter og museum, ferieterminer 2027

Vejret på Møn er et tempereret østersøklima: kolde, frostklare vintre, sene forår og somre med daglige maksimumtemperaturer omkring 20 °C. Øen ligger syd for Sjælland, så klimaværdierne fra Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) er et godt pejlemærke. Varmest er det i juli og august med 16,8 °C i døgnmiddel og 21,2 °C i gennemsnit for de daglige maksimumtemperaturer. Mest sol får du i maj. Planlægger du turen fra Tyskland, er den bedste rejsetid til Møn maj til september, med maj, juni og september som de rolige måneder.

Klimaet på Møn: værdier måned for måned

DMI offentliggør klimanormalerne 1991–2020 kun for Danmark som helhed, ikke for enkelte steder eller for Møn. Tabellen viser derfor landsværdierne fra DMI Rapport 26-01 "Danmarks Klima 2025" (tabel 7, version af 3. juli 2026). DMI kalder selv normalen 1991–2020 foreløbig og varsler de endelige værdier ved udgangen af 2026 (pr. oktober 2026). På Møns østkyst afviger enkelte dage, men til planlægningen rækker mønsteret.

MånedDøgnmiddel °CDagligt maksimum °CNatligt minimum °CNedbør mmSolskinstimer
Januar1,53,6−0,765,352,0
Februar1,53,7−0,950,469,1
Marts3,36,40,346,4130,6
April7,211,23,438,5188,2
Maj11,315,67,147,4236,6
Juni14,318,510,464,4227,3
Juli16,821,212,765,9227,8
August16,821,212,882,1197,9
September13,517,210,174,9143,5
Oktober9,412,36,483,499,1
November5,57,63,170,453,8
December2,74,70,471,042,9
År8,711,95,4760,21.668,9

Danmark, gennemsnit 1991–2020 (DMI, foreløbig). Til regnvejrsdage offentliggør DMI kun optællinger for 1961–1990 og andre perioder, derfor står der ingen kolonne om dem her.

Af tallene kan man læse en del. Frost er normalt fra december til marts: I januar er der i gennemsnit 15,3 frostdage, i februar 14,8 og i marts 12,5. Sommerdage med over 25 °C er sjældne: i juli i gennemsnit 5,2, i august 4,3, i juni 1,7. Der ligger sne på omkring syv dage om måneden i januar og februar (DMI, Danmark, 1991–2020).

Bedste rejsetid til Møn

Den bedste rejsetid afhænger af, hvad du vil lave på Møn. Åbningstiderne for de store mål og ferieterminerne sætter snævrere grænser end vejret.

Person svøbt i et tæppe går ud ad en snedækket bro ved en tilfrossen sø på Østmøn
Vinterdag på Østmøn Foto: Mads Tolstrup / Visit Sydsjælland & Møn

Juni til august: højsæson

I disse måneder ligger de daglige maksimumtemperaturer i DMI's gennemsnit mellem 18,5 og 21,2 °C, og der er knap 200 til 228 solskinstimer om måneden. GeoCenter Møns Klint har i 2026 i højsæsonen fra 27. juni til 9. august åbent hver dag fra kl. 10 til 18, Møns Museum i Stege i sommerferien hver dag fra kl. 10 til 16 (moensklint.dk og museerne.dk, pr. oktober 2026). Det er også tiden med flest gæster. Book feriehus og campingplads tidligt, mere står på siden Feriehus på Møn.

Maj, juni og september: roligere og solrigt

Maj har i gennemsnit årets flest solskinstimer, men med 15,6 °C som dagligt maksimum stadig kølige dage. September giver endnu 17,2 °C og 143,5 solskinstimer og mindre ferietravlhed. GeoCenter havde i 2026 blandt andet åbent fra 26. maj til 26. juni og fra 29. august til 9. oktober fra kl. 11 til 17. Hvis du vil vandre, er forholdene gode i denne periode. Rutene står på siden Vandring på Møn.

Oktober: sæsonen klinger af

Oktober har med 83,4 mm mest nedbør og kun 99,1 solskinstimer. I 2026 faldt efterårsferien på 10. til 18. oktober. Derefter løber sæsonen ud: Møns Museum lukkede 18. oktober 2026, GeoCenter har fra 19. til 30. oktober endnu åbent fra kl. 12 til 16. Om efteråret passer strande og skove bedre end udstillingerne, mere på siden Strande på Møn.

November til marts: vinterlukket

GeoCenter er lukket fra 31. oktober 2026 til 20. marts 2027 (moensklint.dk, pr. oktober 2026). Klinten og stierne foran den er stadig tilgængelige, og toiletterne ved GeoCenter er ifølge driften åbne hver dag fra kl. 6 til 22. Parken ved Liselund er åben hele året hver dag fra kl. 7 til 22, mens slottet kun kan ses med rundvisning om sommeren, i 2026 fra 1. juli til 30. september (liselundpark.dk). Om vinteren er natten lang og mørk: Dark Sky Park Møn og Nyord er da bedst til stjernehimlen.

Møn i maj

Maj er årets solrigeste måned: I DMI's gennemsnit for Danmark er det 236,6 solskinstimer, det daglige maksimum ligger på 15,6 °C og nedbøren på 47,4 mm. For Møn er maj en måned, hvor tilbuddet ændrer sig uge for uge. Tiderne for 2027 havde GeoCenter, museet og busselskaberne i oktober 2026 endnu ikke offentliggjort. Kolonnen 2026 er et pejlemærke, ikke et tilsagn for 2027.

Gummistøvle med strikket sok og neoprenhandske på flint og kridtsten på stranden
Støvler, uldsok og handske på stenstranden ved Møns Klint Foto: Mads Tolstrup / VisitDenmark
TilbudMaj 20262027
GeoCenter Møns Klint7. april til 13. maj kl. 11 til 17, 14. til 17. maj (Kristi Himmelfartsdag) og 23. til 25. maj (pinse) kl. 10 til 17, 18. til 22. maj og fra 26. maj kl. 11 til 17vinterlukket til 20. marts 2027, derefter åbent igen; tider følger
Møns Museum, Stegesæson fra 28. marts, tirsdag til lørdag kl. 11 til 14tider følger
Park Liselundhver dag kl. 7 til 22, gratisuændret
Liselund Slotrundvisninger i 2026 først fra 1. juli til 30. septemberslotsrundvisninger er varslet for 2027, slots- og haverundgangene fra maj 2027, datoer følger
Busser til Møns Klint og Nyordlinje 678 og 663 fra 29. marts, linje 667 hele åretkøreplaner følger
Café Noorbohandelen, Nyordfra påske til efterårsferien hver dag kl. 11 til 17tjek udbyderens side
Postbåden Røret, Stege og Nyordmaj til septembertjek køreplanen
CampingpladserKeldby Camping og Stege Camping hele året, Camp Møns Klint fra 1. april (oplysning for 2025)Møn Strandcamping fra 3. maj 2027

Kilderne er moensklint.dk, museerne.dk, liselundpark.dk, vordingborg.dk og udbydernes sider, pr. oktober 2026.

Helligdage i Danmark i maj 2027. Kristi Himmelfartsdag falder på torsdag den 6. maj, pinsedag på den 16. maj og 2. pinsedag på den 17. maj. Den 1. maj er i Danmark ingen lovbestemt helligdag (norden.org, pr. oktober 2026). I 2026 åbnede GeoCenter på Kristi Himmelfartsdag og i pinsen allerede kl. 10 i stedet for kl. 11.

I begyndelsen af maj kørte GeoCenter i 2026 stadig med de kortere tider fra kl. 11 til 17, og Møn Strandcamping åbner i 2027 den 3. maj. Fra den 26. maj gjaldt i 2026 til den 26. juni igen kl. 11 til 17; højsæsonen med kl. 10 til 18 begyndte den 27. juni. I maj er der i landsgennemsnittet mest sol, stierne ved klinten er åbne. Vandreture finder du på siden Vandring på Møn; en plan for tre dage hedder Møn i 3 dage.

Vejret ved Møns Klint

Klinten ligger på østkysten direkte ud til Østersøen uden læ. Pak derfor også om sommeren en vind- og vandtæt jakke, det anbefaler også pakkelisten til fjernvandreruten Camønoen (museerne.dk). Ud over vejret er der risikoen for skred: Ifølge Naturstyrelsen sker der klintskred hvert år, oftest om vinteren og foråret. Følg afspærringerne. Det er forbudt at klatre på klinten uden for trapper og stier. Hvad der venter dig ved kridtklipperne, står på siden om klinten.

Ferietider 2027

Ferierne afgør, hvor mange mennesker der er på Møn. De danske sommerferier ligger i 2027 ifølge Vordingborg Kommunes ferieplan mellem 26. juni og 8. august; tabellen for skoleåret 2027/28 nævner 28. juni til 9. august. Tjek terminen på vordingborg.dk, før du booker. Efterårsferien er i 2026 fra 10. til 18. oktober, i 2027 fra 16. til 24. oktober.

De tyske sommerferier 2027 ifølge Kultusministerkonferenz (sidens status: 9. oktober 2025):

DelstatSommerferie 2027
Hamburg1. juli til 11. august
Berlin og Brandenburg1. juli til 14. august
Schleswig-Holstein3. juli til 14. august
Mecklenburg-Vorpommern5. juli til 14. august
Niedersachsen8. juli til 18. august
Nordrhein-Westfalen19. juli til 31. august
Bayern2. august til 13. september

For Hamburg, Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern og Berlin falder ferierne stort set sammen med de danske. I Nordrhein-Westfalen og Bayern begynder de først midt i juli henholdsvis i begyndelsen af august, når de danske ferier næsten er slut. Rejsen fra Tyskland til øen, med færge og bil, står på siden Rejsen til øen Møn.

Vandtemperatur i Østersøen

En dokumenteret månedsnorm for Østersøen ved Møn har vi ikke fundet. DMI viser på dmi.dk/havtemperatur aktuelle målinger og en prognose for de næste 48 timer. Ved badning gælder skiltene på strandene, strandtips står på siden Badning på øen Møn.

To personer i vintertøj drikker af emaljekrus på stranden foran kridtklinten
Pause med en varm drik på stranden under Møns Klint Foto: Mads Tolstrup / VisitDenmark

Dagstur ved dårligt vejr

Når det regner, er GeoCenter i sæsonen hovedattraktionen, dertil kommer Møns Museum i Stege til midten af oktober. En rute for en dag fra hovedstaden beskriver siden Dagstur fra København til Møn.

Kilder og opdatering

Pr. 31.10.2026

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er den bedste rejsetid til Møn?

Til klinten, vandreture og lange dage er maj til september tiden. I maj er der med 236,6 timer mest sol, juni til august er varmest med daglige maksimumtemperaturer fra 18,5 til 21,2 °C, og september ligger stadig på 17,2 °C. Alle værdier er DMI's gennemsnit for Danmark 1991–2020. GeoCenter har i 2026 åbent fra påske til udgangen af oktober (moensklint.dk, pr. oktober 2026).

Hvornår er der mindst folk på Møn?

Der er roligere uden for ferierne. De danske sommerferier løber i 2027 fra slutningen af juni til 8. eller 9. august (Vordingborg Kommune), de tyske afhængigt af delstat fra slutningen af juni til midten af september. Besøgstal pr. måned har vi ikke fundet. Tommelfingerreglen er derfor maj, juni og september uden ferie.

Hvordan er det på Møn i slutningen af september?

September har i DMI's gennemsnit for Danmark et døgnmiddel på 13,5 °C, et dagligt maksimum på 17,2 °C, et natligt minimum på 10,1 °C, 74,9 mm nedbør og 143,5 solskinstimer. GeoCenter har åbent til 9. oktober 2026 fra kl. 11 til 17, Møns Museum til 18. oktober 2026 (pr. oktober 2026).

Hvordan er vejret på Møn i oktober?

Ifølge DMI's gennemsnit er oktober med 83,4 mm den mest nedbørsrige måned, døgnmiddelet ligger på 9,4 °C, og solen skinner 99,1 timer. Efterårsferien er i 2026 fra 10. til 18. oktober. GeoCenter har fra 19. til 30. oktober kun åbent fra kl. 12 til 16, derefter begynder vinterlukningen.

Hvor varmt er Østersøen ved Møn?

En dokumenteret månedsnorm findes ikke. DMI offentliggør på dmi.dk/havtemperatur aktuelle målinger og en prognose for de næste 48 timer, men ingen månedsgennemsnit for Møn. Derfor nævner vi her ingen vandtemperatur.

Hvor mange solskinstimer og hvor meget regn har Møn?

DMI offentliggør ingen norm for Møn alene. I gennemsnit for Danmark 1991–2020 er det 1.668,9 solskinstimer om året, flest i maj (236,6), juli (227,8) og juni (227,3), og 760,2 mm nedbør. Tørrest er april med 38,5 mm, vådest oktober med 83,4 mm og august med 82,1 mm.

Hvad har åbent på Møn i maj?

Parken ved Liselund hver dag kl. 7 til 22, stierne ved klinten og kirkerne. GeoCenter åbner igen efter vinterlukningen (til 20. marts 2027), tiderne for maj 2027 er endnu ikke fastlagt; i 2026 var der i maj åbent kl. 11 til 17, på Kristi Himmelfartsdag og i pinsen fra kl. 10. Tiderne for 2027 følger på moensklint.dk, museerne.dk og liselundpark.dk (pr. oktober 2026).

Hvordan er vejret ved Møns Klint?

Klinten ligger åbent mod Østersøen, og landsværdierne er et pejlemærke. Aktuelle prognoser finder du på dmi.dk. Ifølge Naturstyrelsen sker der hvert år skred i kridtet, oftest om vinteren og foråret.

Partnerlinks: Ved booking modtager vi provision, prisen ændres ikke for dig.